Kakao i jego szczególne walory zdrowotne

Kakao ze sklepu internetowego bee.pl i jego korzystne właściwości są znane ludzkości od tysięcy lat. Jego pochodzenie i zastosowanie opisano w starożytnych pismach plemion Azteków i Majów Ameryki Środkowej i Południowej. Zgodnie z ich wiarą Bóg Kisar Cortel zstąpił na ziemię i podarował drzewo kakaowe jako dar dla ludzkości. To drzewo jest szczególnym darem, który przynosi wszystkim długowieczność i szczęście oraz daje uniwersalną mądrość.

Jak się stosuje kakao?

Ziarna kakaowe są stosowane na różne sposoby, takie jak mielenie, mielenie na proszek, spienianie z dodatkiem wody i dodawanie dodatków, takich jak miód, pieprz i kukurydza w różnych proporcjach. Ta forma kakao lub czekolady została przyniesiona do europejskiego stołu przez Ferdinanda Corteza i trwa do dziś. Rodzimym siedliskiem tego drzewa są tropikalne lasy deszczowe Ameryki Środkowej i Południowej i uważa się, że 400 lat temu w tym regionie po raz pierwszy posadzono uprawy rolne. Obecnie plantacje kakao znajdują się na 3 kontynentach: Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce i Azji.

Wartość odżywcza kakao

Prawdziwe niesłodzone kakao to produkt zawierający ponad 300 składników, w tym:

  • kwasy tłuszczowe (głównie kwas oleinowy, stearynowy i palmitynowy);
  • witaminy;
  • minerały;
  • metyloksantyna (teobromina, kofeina);
  • aminokwasy (tryptofan, tyrozyna i serotonina).

Kakao jest również bogate w polifenole, a całkowita zawartość suchej substancji sięga 10-20%. 100 gramów ekstraktu kakaowego zawiera 1400 miligramów flawonoli i proantocyjanidyn, około 14 razy więcej niż jabłka. Najczęstszymi witaminami z kakao są niacyna i ryboflawina (zwykłe witaminy z grupy B). Minerały są zdominowane przez magnez, żelazo, potas, wapń, fosfor, cynk. 100 g proszku zawiera około 230 kcal kalorii, 20 g białka, 14 g lipidów i 37 g węglowodanów, w tym 58 g błonnika pokarmowego. Kakao bez cukru ma niski indeks glikemiczny.

Kakao zawiera przeciwutleniacze


Wolne rodniki lub reaktywne formy tlenu powstają w wyniku reakcji redoks wszystkich komórek organizmu podczas oddychania, pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wysiłek fizyczny, stres lub dym tytoniowy, zanieczyszczenie środowiska lub niektóre leki. W wyniku tych działań dochodzi do uszkodzenia komórek, co prowadzi do dysfunkcji, stanu zapalnego i przyspieszenia procesu starzenia. Większość przeciwutleniaczy pochodzi dodatkowo z produktów spożywczych (głównie witamin, minerałów i polifenoli). Flawanole znajdujące się w kakao zmniejszają stres oksydacyjny i poprawiają funkcję śródbłonka.